Ostatnia wizyta: Teraz jest 28 mar 2024, o 17:27


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Winna pożywka?
PostNapisane: 31 maja 2014, o 10:43 
Bywalec
Bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2010, o 21:23
Posty: 131
Lokalizacja: Łódź
Szukam pomocy, bo mimo wielu nastawów miodowych, nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. :cry: :cry:
Jeszcze zimą nastawiłem 14 litrów dwójniaka na DR (dużo, 3 kg) z całą pożywką, na JOHANNISBERG M/35. Pracowało to ładnie do wczoraj i zeszło do 28 Blg, czyli ponad 10% to już ma. Realizując drugą część planu, ściągnąłem z tego 5 litrów do oddzielnego gąsiorka, a do reszty dodałem 4,5 litrów wody z kolejną pożywką. Miało wyjść trochę dwójniaka i reszta trójniaka. Po 24 godzinach wszystko co żyło w większym, trójniakowym nastawie, leży grubą warstwą na dnie jak po piro. :cry: Tu uprzedzę możliwe zapytanie, nie, nie pomyliłem produktów :!: Była taka zwykła z Biowinu. Odlana porcja dwójniaka, jak się łatwo domyślić, pracuje równomiernie, we własnym tempie.
Czy druga porcja pożywki mogła aż tak zaszkodzić drożdżom? Sądziłem, że pierwsza została już pożarta, a paczka na 20-25 litrów w 15 litowym nastawie pomoże grzybkom. Zawsze do miodów zwiększałem dawkowanie i to działało. :x
Czy mam jeszcze szanse na restart tego nastawu :?: Co robić :?:

_________________
Jeśli masz ochotę na kielicha -opór jest daremny.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Winna pożywka?
PostNapisane: 31 maja 2014, o 15:25 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, o 15:37
Posty: 1078
Lokalizacja: Łódź-Rzgów
Najprawdopodobniej niestety ubiłeś drożdże, winy pożywki bym się tu nie dopatrywał, raczej gwałtownego rozcieńczenia (gwałtowny spadek ilości cukru) lub zmiana temperatury (czy dolałeś zimnej wody czy o temp. nastawu?).
Ponieważ nastaw jak szacujesz miał 10proc. to teraz ma ok 5 proc, restart jest trudny ale możliwy.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Winna pożywka?
PostNapisane: 2 cze 2014, o 11:21 
Bywalec
Bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2010, o 21:23
Posty: 131
Lokalizacja: Łódź
Woda była prosto z kranu, na szczęście mam czystą i zawsze takiej używam. Szok termiczny raczej im nie groził, tym bardziej zmiana Blg. Wodę lewarowałem oddzielną, górną warstwą. Przy takiej różnicy Blg było to dziecinnie łatwe. Po 2 godzinach, jak wychodziłem do pracy, wciąż jeszcze dodatek wody był oddzielnie, w warstwie z owocami. Fizyka zawsze działała. Po kolejnych ok. 12 godzinach drożdże i owoce leżały już na dnie. Zaskoczenie jakich mało. Do tej pory nie rozumie co było nie tak.

_________________
Jeśli masz ochotę na kielicha -opór jest daremny.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Winna pożywka?
PostNapisane: 4 cze 2014, o 15:37 
Bywalec
Bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2010, o 21:23
Posty: 131
Lokalizacja: Łódź
Chyba już nie dojdziemy co poszło nie tak. Może faktycznie nie sama dyfuzja była błyskawiczna, a opadające owoce wymieszały (jakby mechanicznie) nastaw ze świeżą wodą plus pożywka. Nie przewidziałem tego. Finał jednak jest obiecujący, bo nie wszystko padło. Po 48 godzinach nastaw sam zastartował i z klarownego na powrót odbudował kolonie drożdży. Ściągnąłem pracujący miód z nad osadu (zostało ponad dwa litry) i czekam szczęśliwego końca. Chyba wyjdą oba zaplanowane.

_________________
Jeśli masz ochotę na kielicha -opór jest daremny.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.026s | 16 Queries | GZIP : Off ]