Ostatnia wizyta: Teraz jest 27 kwi 2024, o 12:35


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Co tam dziś nabroiliśmy ?
PostNapisane: 2 mar 2013, o 14:57 
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2011, o 00:25
Posty: 153
Lokalizacja: Łódź
Odgrzewam temat i uzupełniam o dwie moje ostatnie produkcje, które są nieco inne niż wcześniejsze.

Chronologicznie, pierwsza rewolucja tyczy się wina hibiskusowego +. + oznacza w tym wypadku sporo dodatków: 1,33 kg czarnej porzeczki, 1,2 kg aronii, 0,9 kg wiśni oraz 1,2 l soku z owoców czeremchy. Na docelową objętość 30 litrów dałem 1050 g hibiskusa. Całość została postawiona na drożdżach Enovini, do których użyłem 3 rodzajów pożywek w takich proporcjach: DAF-6 g; Wit. B1-7,5 g; Kombi-4,2 g. Pożywki były dodane w 6 porcjach i mieszane ze sobą przy dodawaniu (czyli na jedno dodanie wpadało 1 g DAF; 1,25 g Wit. B1; 0,7 g Kombi). Dodawanie pożywek zostało tak rozłożone, aby cała planowana ilość trafiła zanim wino osiągnie 8% alkoholu. Większą rewolucją było dosładzanie wina. Planowaną moc ustaliłem na 13%, ponieważ wino ma być wytrawne (ewentualnie półwytrawne). Na taką moc według wyliczeń potrzebowałem 6700 gramów cukru. Proces dosładzania miał przebiegać na zasadzie balansowania pomiędzy 6 a 7 Blg. Początkowy poziom cukru ustawiłem na 7 Blg i dosładzanie nastąpiło w momencie, kiedy poziom cukru spadł do 6 Blg. Według rozpiski z uwzględnieniem wzrostu objętości cieczy wyszło, że proces dosładzania, według założeń balansowania, powinien mieć miejsce w 23 partiach. Temperatura nastawu była stała i wynosiła 19 stopni, więc fermentacja nie powinna przebiegać gwałtownie. Okazało się, że jednak przebiegła :) Udało mi się dopilnować 18 z 23 dosłodzeń, co i tak jest chyba dobrym wynikiem. Wszystko rozpoczęło się 10 stycznia 2013 r., a pierwsze oznaki fermentacji było widać po około 24 godzinach. 17 stycznia nastąpiło ostatnie dosłodzenie, czyli cała ilość planowanego cukru znalazła się w pojemniku fermentacyjnym. Z tego wynika, że drożdże odfermentowały około 4900 gramów cukru do tego czasu, co jest bardzo dobrym rezultatem. 31 stycznia 2013 r. miernik pokazał 0,2 Blg w winie. Plusy takiej fermentacji: szybkość ukończenia fermentacji, uzyskanie intensywnych, świeżych aromatów owocowych. Minusy: konieczność nocnego wstawania w celu zrobienia pomiarów :D Można zawsze ustalić system wart. Niebawem zaprezentuję wino na jakimś zlocie, kiedy będzie już prezentować coś sobą. Całość procesu opiszę (jeszcze) szerzej, kiedy będę znać wszystkie rezultaty eksperymentu.

Drugi nastaw z ostatnich produkcji to wino jabłkowo-rabarbarowo-pomarańczowo-rodzynkowo-czarno bzowe :) Baza 5 l soku jabłkowego, który pozostał mi z październikowych wyciskań, 4 l wina rabarbarowego, fermentowanego równocześnie z obecnym jabłkowym. Do tego dodatki w postaci rodzynek (600 g), kwiatów cz. bzu (10 g) oraz soku pomarańczowego (2,5 l). Drożdże Enovini, pożywka z witaminą B1, która na winie jabłkowym dała bardzo wyraźny aromat i smak szampana. Proces dosładzania w podobny sposób jak poprzedni, lecz nie aż tak radykalny :). Planowana moc 12,5%, wino w charakterze win alzackich-wytrawne. To wino również opiszę szerzej, jak będzie już co opisywać.

_________________
Brzuch jest powodem, iż człowiek nie uznaje siebie tak łatwo za boga.


Góra
Offline Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
[ Time : 0.056s | 14 Queries | GZIP : Off ]